SIVOS STUDIJA SIVOS STUDIJA SIVOS STUDIJA SIVOS STUDIJA

Tėvams

KAIP SU VAIKAIS KALBĖTIS APIE KARĄ UKRAINOJE

1

 Žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, iš artimųjų ir kitų suaugusiųjų girdėdami daug skirtingos informacijos apie karinius veiksmus Ukrainoje, vaikai ir paaugliai gali jausti didelį nerimą, jiems gali kilti įvairių klausimų. Kaip tėvams kalbėtis su vaikais apie situaciją Ukrainoje, rekomenduoja Paramos vaikams centro psichologai.

 1. Kalbėtis apie vykstantį karinį konfliktą – svarbu. Kitu atveju, vaikai ir paaugliai remsis bendraamžių ir socialinių tinklų informacija, kurios gali nesuprasti ar netinkamai interpretuoti. Jie gali likti vieni su savo nerimu, baimėmis, fantazijomis.
 1. Ribokite informacijos srautą. Pasitenkite, kad ypač mažesni vaikai nematytų tiesioginių transliacijų iš karo zonos ar žiaurių vaizdų. Tai juos gali stipriai išgąsdinti, kelti didelį nerimą dėl savo saugumo.
 1. Apgalvokite, kaip pateiksite informacijos. Remkitės tik patvirtintais faktais iš oficialių šaltinių. Sužinoję naujos informacijos, pirmiausia patys nurimkite, kad galėtumėte kalbėti ramiu balsu.
 1. Nedramatizuokite situacijos ir nekelkite panikos. Girdint vaikams nereikėtų aptarinėti, kokias pasekmes pasauliui turės Rusijos karinė agresija, kaip gali keistis Lietuvos situacija ir mūsų kasdienis gyvenimas.
 1. Patikinkite, kad Lietuvoje karas nevyksta. Vis priminkite vaikams ir paaugliams, kad suaugusieji (JAV ir Europos sąjungos šalių vadovai, kariai, policijos pareigūnai, medikai) daro viską, kad mes būtumėme saugūs.
 1. Neapkraukite vaikų dideliu kiekiu informacijos arba visai ja nesidalinkite. Kalbant su mažesniais vaikais, nereikėtų vardinti įvairių smulkmenų. Pasitikslinkite, kaip jie supranta, tai kas vyksta. Jeigu matote, kad vaikas nieko nežino ir visai tuo nesidomi, nepasakokite jam apie karą. Paauglių paklauskite, ką jie jau žino apie situaciją Ukrainoje, aptarkite ir patikslinkite jų turimas žinias bei šaltinius.
 1. Kiek įmanoma aiškiau, atsakykite į klausimus. Darželinukai ir pradinukai gali daug kartų klausti tų pačių dalykų. Kantriai, kuo tiksliau, jiems suprantamai ir visada atsakykite. Į klausimą, kodėl vyksta karas, gali atsakyti: „Smurtas nėra geras būdas išspręsti konfliktą, svarbu ieškoti susitarimo, tačiau ne visuomet pavyksta ir žmonės padaro klaidingus sprendimus. Kartais net neįmanoma suprasti, kodėl jie taip pasielgia“.
 1. Paskatinkite vaikus įvardinti, kaip jaučiasi. Paklauskite, kas gąsdina, neramina vaiką. Patikinkite, kad normalu jausti nerimą, baimę, pyktį. Pasikalbėkite apie tai, kas jums padeda nusiraminti: kvėpavimas, pasivaikščiojimas, pokalbis su artimuoju ar pan.
 1. Išlaikykite įprastą dienotvarkę ir rutiną. Kuo daugiau aiškių, kontroliuojamų dalykų vyksta kasdieniame gyvenime, tuo vaikai ir paaugliai jaučiasi saugesni.
 1. Aptarkite šeimos vertybes ir kaip galėtumėte padėti Ukrainos žmonėm Tai gali būti finansinė parama ar aukojami daiktai. Mažesni vaikai savo palaikymą gali išreikši piešiniuose. Kai žino, kad gali padėti, vaikai ir paaugliai jaučiasi saugesni.
 1. Pasitarkite su psichologu „Tėvų linijoje (8 800 900 12). Paramos vaikams centro psichologai telefonu nemokamai patars, kaip pasikalbėti su vaiku apie karą, kaip tinkamai reaguoti į jo pasikeitusį elgesį, kaip patiems tėvams suvaldyti savo nerimą.

Apie Paramos vaikams centrą

Tai nevyriausybinė organizacija, nuo 1995 m. teikianti psichologinę, socialinę, teisinę pagalbą šeimoms ir vaikams, išgyvenantiems psichologinius sunkumus. Vykdomos programos: „Big Brothers Big Sisters“, „Antras žingsnis“, „Vaikystė be smurto“, Pozityvi tėvystė“, „Tėvų linija“.

 

Daugiau informacijos:

Vaida Stoškuvienė

Paramos vaikams centro komunikacijos specialistė

Mob. tel. 8 618 84879

El. p. vaida.stoskuviene@pvc.lt

 

Aktualią informaciją saugumo temomis,  galima rasti šioje svetainėje https://www.lt72.lt/

 

Visiems tėvams kartais reikia pasitarti1 (002)„TĖVŲ LINIJA“: PASITARKITE SU PSICHOLOGU TIEK KARTŲ, KIEK REIKIA

Visiems tėvams kartais reikia pasitarti dėl vaikų ir paauglių elgesio, savijautos ar tarpusavio santykių. Vaikai ir paaugliai dažnai ką nors iškrečia, ne visuomet pavyksta su jais susikalbėti ar suprasti elgesio priežastis. Neretai suaugusieji nežino, kaip reaguoti ar nusiraminti, jaučiasi blogais tėvais.

„Visos šeimos susiduria su sunkumais. Niekam nepavyksta išvengti įtemptų situacijų ir stiprių emocijų ar abejonių dėl savo kaip tėvų elgesio. Tikrai visiems kyla klausimų, kaip geriau pasielgti ir reaguoti. Labai svarbu nelikti vieniems ir pasikalbėti su patikimu artimuoju ar pasitarti su psichologu”, – sako Paramos vaikams centre veikiančios „Tėvų linijos“ vadovė, psichologė Jūratė Baltuškienė.

Ypatingai tai aktualu, neslūgstant COVID-19 sukeltai pandemijai, kuri turi stiprią neigiamą įtaką šeimų, auginančių vaikus, emocinei savijautai. Profesionalūs „Tėvų linijos“ psichologai yra pasirengę tėvams, įtėviams, globėjams padėti įveikti įvairius psichologinius sunkumus, kurie kyla šeimose dėl karantino apribojimų, nerimo dėl sveikatos ar finansinių įsipareigojimų.

„Kai neaišku, ką daryti, tiek kasdienėje situacijoje, tiek susidūrus su rimtais sunkumais, svarbu žinoti, kad profesionalūs psichologai ir jų pagalba yra pasiekiama visiems Lietuvos tėvams. Mat „Tėvų linijos“ psichologai pataria ir konsultuoja nemokamai telefonu. Išsisaugokite kontaktuose „Tėvų linijos“ numerį 8 800 900 12 ir skambinkite pasitarti tiek kartų, kiek reikia”, – rekomenduoja J.Baltuškienė.

Nei skambučių skaičius, nei jų trukmė „Tėvų linijoje“ neribojama, o pokalbiai – anoniminiai. Pasikalbėti su psichologu galima dar tą pačią dieną pirmadieniais–penktadieniais 9–13 val. ir 17–21 val.

Nemokamai pasitarti galima visais klausimais, susijusiais su vaikų ir šeimos psichologiniais sunkumais, rūpesčiais, tarpusavio santykiais, savijauta ir pan. Tuomet, kai tėvams ar vaikams sukyla stiprios emocijos ir sunku susivaldyti arba reikia palaikymo, norisi išsikalbėti, pasidalinti rūpesčiais. Taip pat jeigu kyla klausimų, kaip derėtų pasielgti konkrečioje situacijoje.

„Tėvų linija“ – Paramos vaikams centro įgyvendinamas projektas, finansuojamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.

Daugiau informacijos – www.tevulinija.lt

INFORMACIJA TĖVAMS (GLOBĖJAMS, RŪPINTOJAMS) DĖL KASMETINIO PROFOLAKTINIO VAIKŲ SVEIKATOS PATIKRINIMO

Primename, kad Jūs turite teisę PSDF biudžeto lėšomis nemokamai patikrinti vaiko sveikatą. Profilaktiškai tikrinti vaiko sveikatą reikia kas vienerius metus. Gydytojas odontologas, gydytojas odontologas specialistas arba burnos higienistas asmens sveikatos priežiūros įstaigose, teikiančiose pirminės odontologinės sveikatos priežiūros paslaugas, patikrinimo duomenis turi įvesti į e.sveikatos sistemą. Kitu atveju šie duomenys nebus matomi. Pasidomėkite, ar gydymo įstaiga, kurioje atliekama patikra, tai gali padaryti. Vaikų sveikatos pažymėjimai yra elektroniniai ir popierinių sveikatos pažymėjimų nebėra.

Sveikatos patikrinimas yra puiki prevencinė priemonė siekiant išvengti ligų ir palaikyti gerą vaiko sveikatos būklę. Kviečiame rūpintis savo vaiko gerove jau dabar!

INFORMACIJA DĖL MOKYKLĄ APTARNAUJANČIOS MOBILIOS KOMANDOS 

Informuojame, kad visais klausimais, susijusiais su visuomenės sveikatos specialisto funkcijomis mokykloje, galite kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Bendrojo ugdymo įstaigų visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus koordinatorę Agnę Daugėlaitę telefonu  8 6900 16338, el. p. agne.daugelaite@vvsb.lt .

NARKOTIKŲ, TABAKO IR ALKOHOLIO KONTROLĖS DEPARTAMENTO VEIKLA

2021–2022 mokslo metais Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) ir toliau dalijasi gerąja darbo patirtimi, didina visuomenės kompetencijas psichoaktyviųjų medžiagų paklausos mažinimo temomis bei sprendžia kitus aktualius klausimus.

Nacionaliniu mastu ir toliau įgyvendinama Departamento koordinuojama Ankstyvosios intervencijos programa, skirta 14–21 m. jaunuoliams, eksperimentuojantiems ar nereguliariai vartojantiems alkoholį / narkotikus, siekiant padėti jiems atsisakyti šių medžiagų vartojimo dar iki priklausomybės išsivystymo. Šios programos naudą tikslinei grupei atskleidžia jaunuolių ketinimai, t. y. daugiau nei 70 proc. jaunuolių po Ankstyvosios intervencijos programos baigimo, ketino vartoti mažiau alkoholio ir narkotikų. Departamentas, siekdamas aukštos Ankstyvosios intervencijos programos vykdymo kokybės, specialistams periodiškai organizuoja mokymus, supervizijas, metodines konsultacijas, siekiant gilinti jų žinias ir įgūdžius dirbti su nemotyvuotais, priešiškai nusiteikusiais jaunuoliais. Daugiau informacijos – Renata Šarkanė (renata.sarkane@ntakd.lt; tel. 8 7066 31 88).

Taip pat Departamentas sukūrė ir administruoja tris interneto svetaines, nuolat atnaujina jų turinį, konsultuoja interneto svetainių lankytojus:

 • interneto svetainė www.askritiskas.lt skirta jaunimui nuo 14 m., siekiant skatinti jų sąmoningumo didinimą ir atsakomybę už savo veiksmus bei skatinti prasmingai leisti laisvalaikį. Atsakingas asmuo – Sandra Brigytė (sandra.brigyte@ntakd.lt; tel. 8 7066 3196);
 • interneto svetainė www.kaveikiavaikai.lt skirta tėvams, auginantiems vaikus, siekiant suteikti tėvams reikalingų žinių, kaip geriau suprasti savo vaikus, stiprinti tarpusavio ryšį, apsaugoti vaikus nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo ir ką daryti, jei vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas. Atsakingas asmuo – Rūta Gedminienė (ruta.gedminiene@ntakd.lt; 8 7066 8371);
 • interneto svetainė www.nerukysiu.lt skirta motyvuoti asmenis nerūkyti bei atsisakyti šio žalingo įpročio. Atsakingas asmuo – Laura Bieliauskienė (laura.bieliauskine@ntakd.lt; 8 7066 8374).

Kviečiame naudotis Departamento paslaugomis, kreiptis dėl konsultacijų ir pagalbos psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos klausimais.

REKOMENDACIJOS  SIEKIANT UŽKIRSTI KELIĄ VAIKŲ IŠNAUDOJIMUI INTERNETE

Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinavimo skyrius, atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos prašymą, dalijasi metodine informacija siekiant užkirsti kelią vaikų išnaudojimui internete. Nuo to momento, kai vaikai turi prieigą prie bet kokio elektroninio prietaiso (nešiojamojo kompiuterio, planšetinio kompiuterio ar mobiliojo telefono), reikia atsižvelgti į saugumo aspektus, susijusius su jų naršymu internete. Visada egzistuoja tam tikras žalingų pasekmių rizikos laipsnis, todėl vaikams reikia pasiūlyti priemonių, padedančių jiems apsisaugoti, tačiau ir suaugusiems reikia išlikti budriems, kad pavyktų laiku nustatyti iškilusią seksualinės prievartos internete problemą. Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija kviečia susipažinti su mokomąja medžiaga siekiant geriau suprasti, kaip spręsti problemą, nustatyti galimą riziką ar situacijas ir prireikus ieškoti pagalbos.

Leidinys

PAGALBOS VAIKAMS LINIJA KONSULTUOJA VAIKUS IR SUAUGUSIUOSIUS

Informuojame, kad Pagalbos vaikams linija (toliau – PVL)  konsultuoja vaikus ir suaugusiuosius, besikreipiančius dėl vaikų, kai reikalinga kitų įstaigų ar institucijų pagalba (vaikas patiria smurtą mokykloje ar namuose, žino, kad kitas vaikas yra skriaudžiamas ar kt.), besikreipiančiojo sutikimu (pageidaujant užtikrinamas besikreipiančiojo anonimiškumas), inicijuoja pagalbos vaikui teikimą.

Taip pat pažymime, kad su PVL galima susisiekti šiais kontaktais:

 • nemokamu telefono numeriu 116 111 (į skambučius visų pirma atsiliepia Vaikų linijos savanoriai, kurie, kai reikalinga kitų įstaigų ar organizacijų pagalba, skambinančiuosius, esant jų sutikimui, sujungia su PVL konsultantu tolesniam pagalbos organizavimui);
 • elektroniniu paštu info@pagalbavaikams.lt arba skyrybos@pagalbavaikams.lt;
 • tiesioginėmis konsultacijomis „online” (interneto svetainėje www.pagalbavaikams.lt pagrindinio puslapio kairės pusės apačioje rašant skiltyje konsultuokis tiesiogiai) PVL konsultantų darbo metu, darbo dienomis nuo 11 iki 19 val.

REKOMENDACIJOS MOKINIAMS, KAIP PADĖTI SAU KARANTINO METU

NVSC ALGORITMAI TĖVAMS, KAIP ELGTIS, JEI VAIKAS SUSIRGO COVID-19

REKOMENDACIJOS TĖVAMS, KAIP BENDRAUTI SU VAIKAIS IR PAAUGLIAIS APIE KORONAVIRUSĄ (COVID-19)

UGDYMOSI ŠEIMOJE ĮGYVENDINIMO TVARKOS APRAŠAS

INFORMACIJA DĖL SOCIALINĖS PARAMOS MOKINIAMS TEIKIMO, MOKINIŲ NEMOKAMO MAITINIMO, PARAMOS MOKINIO REIKMENIMS ĮSIGYTI

INFORMACIJA DĖL ANKSTYVOSIOS INTERVENCIJOS PROGRAMOS

Informuojame, kad Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Vilniuje ir Vilniaus rajone organizuoja Ankstyvosios intervencijos programos vykdymą paaugliams nuo 14 metų, kurie turi eksperimentavimo su alkoholiu ar psichoaktyviosiomis medžiagomis, patirties. Jūsų registracija ir dalyvavimas bus konfidencialūs, net mokyklos vadovybė apie dalyvavimą ataskaitų negaus. Apie programos užbaigimą liudys tik pažymėjimas, kurį išduos Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Išsamus programos aprašymas ir registracija nuorodoje: https://www.vvsb.lt/ankstyvosios-intervencijos-programa/ Registruotis galite: https://bit.ly/2m9c1I8  arba  intervencija@vvsb.lt

Užsiregistruotis taip pat  galite atvykus į Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biurą adresu: Polocko g. 12-2, Vilnius
Pasiteirauti daugiau galite telefonu: +37065992694

Daugiau informacijos apie programą:

https://ntakd.lrv.lt/lt/prevencija/ankstyvoji-intervencija

https://www.vvsb.lt/ankstyvosios-intervencijos-programa/

VAIKŲ PSICHOLOGIJOS IR PSICHOTERAPIJOS CENTRAS

Vaikų psichologijos ir psichoterapijos centre teikiama profesionali psichologinė pagalba vaikams ir jų tėvams, organizuojamos atvejo aptarimo grupės specialistams, dirbantiems su vaikais. Kviečiame apsilankyti Centro svetainėje www.vaikuppc.lt ir skleisti šią žinią visiems, kam būtų aktuali ši informacija.

Centro kontaktai: tel. +37061096019, el. paštas info@vaikuppc.lt, adresas Polocko g. 13-10.

INFORMACIJA DĖL KARJEROS PLANAVIMO

Karjeros planavimo, profesijos pasirinkimo, įsidarbinimo klausimais mokiniams ir jų tėveliams (globėjams, rūpintojams) galima kreiptis į Vilniaus teritorinės darbo biržos Jaunimo darbo centro specialistus adresu:

Aguonų g. 4, LT-03213 Vilnius
Tel. (8 5) 233 3834
www.ldb.lt/jaunimui
www.facebook.com/jaunimui
         

EDUKACINĖ MEDŽIAGA APIE TAPATYBĖS VAGYSČIŲ PREVENCIJĄ IR ASMENS DUOMENŲ APSAUGĄ

Lietuvos vartotojų instituto komunikacijos specialistas Tomas Taškauskas ir jo komanda sukūrė į jaunimą orientuotos įdomios edukacinės medžiagos apie tapatybės vagysčių prevenciją ir asmens duomenų apsaugą. 15 animuotų komiksų atskleidžia, kokios grėsmės reputacijai ir piniginei tyko žmonių, nesaugančių savo konfidencialios informacijos. 
Žiūrėti čia:
 http://www.vartotojai.lt/lt/tapatybe/komiksai
http://www.vartotojai.lt/lt/tapatybe/testas

INFORMACIJA DĖL KARJEROS PLANAVIMO

Karjeros planavimo, profesijos pasirinkimo, įsidarbinimo klausimais mokiniams ir jų tėveliams (globėjams, rūpintojams) galima kreiptis į Vilniaus teritorinės darbo biržos Jaunimo darbo centro specialistus adresu:

Aguonų g. 4, LT-03213 Vilnius
Tel. (8 5) 233 3834
www.ldb.lt/jaunimui
www.facebook.com/jaunimui
       

SMURTO ARTIMOJE APLINKOJE IR VAIKŲ DINGIMO PREVENCIJA

INFORMACINIS LEIDINYS TĖVAMS APIE PSICHOAKTYVIŲJŲ MEDŽIAGŲ VARTOJIMO PREVENCIJĄ

INFORMACIJA DĖL INTERNETINĖJE ERDVĖJE PASIRODŽIUSIOS INFORMACIJOS APIE SAVĘS ŽALOJIMĄ IR SAVIŽUDYBES SKATINANČIUS ŽAIDIMUS 

KUR KREIPTIS, JEIGU VAIKAS VARTOJA PSICHOAKTYVIĄSIAS MEDŽIAGAS